Хемијско-технолошка школа у Суботици обележила је данас 125 година постојања. Свечаности уприличеној тим поводом у сали суботичког Дома ученика средњих школа присуствовао је и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, честитајући Дан школе, рекао да је велика част и задовољство бити на прослави Дана Хемијско-технолошке школе чији објекат ове године обележава један диван јубилеј – 125 година образовања у њему.
„Прича о објекту који има своју богату историју из далеке школске 1898/99. године заправо је прича о згради која је кроз своју историју дугу више од једног века, тачније пуних 125 година, била увек у функцији образовања. Прошлост, ипак, није засенила садашњост, а још мање будућност, јер све оно што данас краси ову школу даје нам за право да верујемо да ће се о њој још и те како чути у времену које тек долази”, казао је градоначелник Бакић.
Овај град, додао је, може да буде поносан што је Хемијско-технолошка школа Суботица добро позната по изузетним резултатима које постижу њени ученици.
„Прва места на републичким такмичењима из хемије, текстилства и производње и прераде хране, бројни спортски успеси ваших ђака, награда Европске уније за развој предузетништва, као и престижна Светосавска награда – показују и доказују колико се ова школа истиче на мапи средњих школа Републике Србије. Довољно је да се осврнете око себе, погледате учионице и лабораторије, и уверите се како се у школи води рачуна о томе да амбијент за ђаке и професоре буде функционалан, савремен и опремљен по највишим стандардима образовања“, рекао је Бакић.
Истакао је да је заједничка подршка свих нивоа власти учинила да се последњих година реализују изузетно значајни пројекти који су од посебног значаја и за унапређивање квалитета образовања и васпитања, али и за бављење физичком културом, не само за Хемијско-технолошку школу, него и за Град Суботицу.
„Морам да нагласим да реконструкција и адаптација школске зграде финансирана од стране Канцеларије за управљање јавним улагањима, садашњег Миистарства – представља највећу инвестицију у образовању са 236 милиона динара само за прву фазу пројекта. И оно што је најважније, ваши успеси на свим пољима и тежња да амбијент у коме радите буде достојан школе 21. века и највиших стандарда, довели су до тога да заједничком подршком Града, покрајине и државе Србије данас овај објекат блиста пуним сјајем и представља не само сјајан амбијент у коме се млади школују, него и културно историјски споменик који је понос овог града“, подвукао је градоначелник Бакић.
Он је подсетио да је у циљу унапређивања квалитета образовања и васпитања, Град Суботица заједно са Министарством просвете подржао пројекат реконструкција дворишног објекта и његове пренамене у ветеринарску станицу – вежбаоницу.
„Вредност ове инвестиције је 19,25 милиона динара, с тим да је Министарство просвете определило осам милиона динара, док је Град Суботица из градског буџета обезбедио 11,25 милиона динара. Ова фантастична школа тако је добила нов објекат који ће омогућити да ученици стекну практична знања са којим након завршетка образовања за ветеринарског техничара могу да изађу на тржиште рада и да потпуно одговоре свим захтевима“, рекао је Бакић.
Навео је да је, не тако давно, у Хемијско-технолошкој школи у употребу стављен и фитнес-парк у школском дворишту, финансиран од стране Покрајинског секретаријата за спорт и омладину, који су поред ученика ове школе на располагању и ђацима Политехничке школе, као и корисницима Дома ученика средњих школа.
„Суботичка локална самоуправа и убудуће ће посебну пажњу поклањати пројектима који ће допринети стварању услова да што више младих, перспективних и образованих људи, не само у овој него у свим средњим стручним школама, након завршетка школовања нађу запослење, остану у овом граду и помогну његовом напретку и развоју, као и напретку и развоју наше државе Србије. Желим још једном да вам од срца честитам Дан школе и пожелим да наставите да нижете успехе и постижете још боље резултате, и ђаци и професори, јер сте показали да то можете. И да славу своје школе и свог Града и даље проносите широм наше лепе Србије“, закључио је градоначелник Стеван Бакић.
Присутнима на свечаности обратили су се и директор ХТШ Суботица, Никола Матковић, и др Зоран Костић, посебни саветник Министра просвете. Уз изражавање захвалности Граду Суботици, грдоначелнику Стевану Бакићу и Мистарству просвете на огромној подршци школи на чијем је челу, дирктор Матковић је рекао да се у згради Хемијско-технолошке школе у протеклом периоду школовало хиљаде ученика и студената, а кроз подручја рада ове школе образовали бројни инжењери, техничари, мајстори који су дали свој допринос развоју суботичке привреде и Града Суботице.
„Настављајући традицију образовања и васпитања младих, настојимо да наш посао обављамо на најбољи могући начин, пружајучи нашим ученициома знање и вештине које ће им омогућити одличне каријерне перспективе”, казао је, између осталог, Никола Матковић.
Зоран Костић је нагласио да је циљ Министартва просвете и сваке школе да се ученицима пружи квалитетно образовање.
„Знања, колика год да су, морају се обнављати и иновирати. Министарство просвете ради на томе упорно, доносећи нове стандарде у свим образовним профилима, доносећи компетенције за наставнике и директоре, доносећи стандарде за проверу квалитета рада школа. По стандардима по којима оцењујемо наше школе, Хемијско-технолошка школа Суботица је добила четворку, највишу оцену која се може добити. У овој школи имамо фантастичан спој теорије и праксе“, истакао је Костић.
Обележавању 125. годишњице постојања и рада Хемијско-технолошке школе Суботица присуствовали су и Видоје Вукашиновић, саветник у сектору за средње образовање и васпитање и образовање одраслих, у Министарству просвете, начелница Школске ураве Сомбор, Милана Минарски, гости из Средње струковне школе „Антун Хорват“ из Ђакова, Република Хрватска, и београдске Хемијско-прехрамбене технолошке школе, као и директори и представници суботичких школа.
У оквиру свечаности поводом Дана Хемијско-технолошке школе, која је почела химном Боже правде у извођењу хора Музичке школе Суботица, изведен је и пригодан културно-уметнички програм.